Про виклики, які стоять перед містом в забезпеченні житлом переселенців, як забезпечити всіх житлом, про іпотеку та оренду як реальну альтернативу викупу житла, які можуть запустити ринок будівництва та нерухомості, розповів Любомир Зубач за підсумками програми за його участю на ТРК Перший Західний.
Тимчасове житло
Цим у Львівській міській раді зараз активно займаємось. У місті вже облаштували три тимчасові модульні містечка, у процесі зведення будинки для вагітних, плюс працюємо над переоблаштуванням Народного дому у Грибовичах під тимчасовий прихисток. Водночас знаю, що опрацьовують варіанти реконструкції різних приміщень і гуртожитків державної власності. Це вже поле діяльності військової адміністрації.Якщо говорити про Львів - на вересень ми будемо мати ситуацію, коли лише із самих шкіл треба буде переселити в якесь житло орієнтовно три тисячі сімей, як тепер кажуть – домогосподарств. Завдання не з легких. Утім спати на шкільних підлогах місяцями – такого не побажаєш нікому. Та й відновлювати навчання треба – принаймні хочеться вірити в такий оптимістичний сценарій.
Іпотека
Треба думати також про те, як забезпечити тих, хто приїхав, якісним стаціонарним житлом. Для цього однозначно потрібна якась державна програма.
Якщо взяти умовну кількість переселенців у Львові і розглядати варіант викупу для них житла – для ВСІХ це забезпечити нереально. Надто велика кількість потрібних квадратних метрів, а отже, великі суми викупу. А коли почати ОБИРАТИ, кому дати, а кому ні - це організаційно, фінансово та й з моральної точки зору буде проблемно.
Щодо іпотеки - людина, маючи зарплату, під невеликий відсоток купує житло. Це дійсно не лише дало б людям дах над головою, а й запустило б будівельний ринок. Але збудувати стільки житла вже й негайно, до опалювального сезону, технологічно неможливо.
Оренда