пошук
​Ситуація та ціни на ринку новобудов: виклики і прогнози 2023-02-11 2023-02-12 https://novobudovy.com/images/novyny/2019/unspashmarekminor.jpg
Енциклопедія Новобудов©

​Ситуація та ціни на ринку новобудов: виклики і прогнози

Ринок первинної нерухомості в Україні на початок 2023 року характеризується двома основними факторами. Перший - українські девелопери в умовах повномасштабної війни зуміли налагодити діяльність, тривають будівельні роботи і житлові комплекси вводять в експлуатацію. Попри песимістичні прогнози на початку, покупці отримують свої квартири і укладаються нові угоди купівлі. Другий – кількість угод не наблизилася до довоєнного рівня, а ціни на нерухомість зростають. Чому так і які прогнози – далі в огляді.
 


Скільки нерухомості купили в Україні за рік
 
Є кілька джерел,  які відслідковують активність на ринку. Узагальнені цифри ринку новобудов наводить сайт «Нерухомі»: за даними Фонду держмайна в Україні за час повномасштабної війни було здійснено 52,6 тисячі угод з продажу нерухомості та ЛУН: за даними Міністерства юстиції лише за 3 перших квартали нотаріуси провели 114 тисяч угод щодо нерухомості. Різниця може полягати у врахуванні первинного і вторинного ринків.
 
Щоб краще зрозуміти цифри, слід врахувати, що з одного боку в 2021 році кількість угод була в 3-5 разів більшою, але з іншого боку на фоні песимістичних прогнозів простою ринку результат більш ніж оптимістичний.
 
Зацікавленість в нерухомості зростає і формує відкладений попит
 
Характерно і те, що зацікавлення в нерухомості суттєво перевищує кількість реальних угод. За аналітикою «Енциклопедії Новобудов» кількість тих, хто зацікавлений і переглядає пропозиції квартир, досить велика:
 
«Навіть в Дніпрі, Запоріжжі та Одесі активність аудиторії десь на рівні 60% від показників 2021 року. Це насправді дуже багато. В містах західних областей, особливо Ужгород, Львів, Івано-Франківськ, інтерес, звісно, більший, в окремі періоди навіть перевищуючи показники попередніх років».
 
Така ситуація формує те, що називають відкладеним попитом – коли бажання і можливість купувати нерухомість є, але реальну угоду відкладають на потім. 
Хоча найбільш стримуючим фактором,  виступає, звісно, російська агресія, але додатковим фактором відкладеного попиту стають і ціни на квартири. За останній рік ціни на нерухомість виросли, що стримує від угод тих, хто очікував зниження. 
 
Ціни на нерухомість ростуть. Чому так сталося і які прогнози
На вартість нерухомості вплинуло одразу кілька факторів:  ріст цін на матеріали та роботи, ситуація на ринку праці та втрати серед промислових потужностей країни, що змушує вибудовувати нові ланцюжки постачання.
 
Property Times проаналізували ситуацію на предмет дефіциту працівників в галузі. На нього впливають вимушений від’їзд біженців, служба в ЗСУ та зайнятість на відбудову пошкоджених об’єктів. «З червня зберігається попит на співробітників робітничих спеціальностей, що в першу чергу пов‘язано з частковою відбудовою пошкоджених об’єктів», —  говорить Ольга Райкова, talent advisor ULPM school, Каски JOB.
 
Індекси цін держстату, на який завжди могли орієнтуватися для оцінки зміни цін, наразі не має в доступі - велика частина даних з огляду на воєнний стан не публікувалася. Водночас, щоб оцінити рівень таких змін, можна орієнтуватися на зведені чи спеціалізовані дані по ринку різного періоду.
Восени велике опитування було проведено виданням . За їх результатами, діапазон зростання цін склав: на цемент – на 15-45%, на бетон – 15-30%, на арматуру – на 20-50%, на утеплювачі – на 25-45%. 
Руйнування та окупація потужностей найбільших  металургійних комбінатів “Азовсталь” та ММК ім. Ілліча, скорочення попиту на внутрішньому ринку, зростання курсу валют та вартості логістики призвели до зростання вартості металопрокату.
“З початку року ціна на певні позиції зросла від 39% до 62%. Дефіцит металопрокату не спостерігається – завдяки запасам на складах та задоволення попиту працюючими підприємствами. Та при вичерпанні запасів для певних позицій сортаменту, що не можуть бути виготовлені в Україні, попит буде задовольнятись за рахунок імпорту”, – коментувала ситуацію Анна Гонтаренко, т.в.о Виконавчого директора Асоціації УЦСБ (Український Центр Сталевого Будівництва). 
На цьому фоні, наприклад в новобудовах холдингової компанії «Київміськбуду» ціна квадратного метра в середньому зросла на 15%. "Довго утримувати ціни на довоєнному рівні просто неможливо, адже потрібно купувати матеріали. Тому довелося підвищувати", - повідомила директор департаменту з продажу та маркетингу будівельної компанії Тетяна Маркова. За її словами, забудовник не зміг утримувати ціни на квартири, коли вартість будівельних матеріалів зросла майже на 50%.
 
«Ціна на квартиру та її можлива зміна залежатиме від маржинальності. Враховуючи нові вимоги та стандарти, що відбулись, зміни які стосуються залучення коштів в процесі будівництва (продаж з розтермінуванням) 700 доларів за метр це буде собівартість. І тут треба розуміти, що вартість будь якої найдешевшої квартири у Львові, нормальної якості, від забудовника, який має всі дозволи, платить податки, і не є "потенційним створювачем довгобудів" вже ніколи не буде меншою ніж 30 000 грн/м2. Подешевшати можуть квартири преміального сегменту, а не квартири економ чи комфорт класу», - говорить представник львівської компанії забудовника «Еко-Дім».
 
Змінилися і вимоги – нові проекти повинні враховувати безпекові рішення, зокрема укриття і підземні паркінги подвійного використання. Також на початку січня Кабінет міністрів встановив мінімальний розмір гарантійної частки в об’єкті незавершеного будівництва — тобто частку площ, які не можна продати, доки будинок не добудують. Для Києва ця частка становить 10%. Таким чином на етапі будівництва може бути продано не більш як 90% площ. Такий самий відсоток встановлено для Дніпра, Львова, Одеси та Харкова. Для інших населених пунктів — 5%.
 
«Будівельні норми тепер вимагають посилення бетонних і металевих конструкцій, створення додаткових приміщень загального користування під укриття. Додатково зараз ми повинні враховувати важливі моменти, які напряму формують собівартість -  зокрема, поточний дефіцит електроенергії, подорожчання пального, що загалом призвело до підвищення вартості будівельних матеріалів і, як наслідок, кожного м2. Непрогнозованим є на сьогодні рівень інфляції, яку теж потрібно враховувати. Забудовник несе велику відповідальність при формуванні ціни в цей нестабільний час в довгостроковій перспективі. Переконані, що для умов збереження відповідної якості, дотримання термінів завершення будівництва, забезпечення робоичх місць і підтримки економіки через сплату податків рівень цін на квартири буде зростати, - коментують в «Еко-Дім».
 
Що в світі?
 
Світові ціни на житлову нерухомість у ІІІ кварталі 2022 року зросли в середньому на 8,8%, що виявилося несподіваним для деяких експертів. Відповідне дослідження Global House Price Index  опублікувала компанія Knight Frank. Експерти наголосили, що у 45 із 56 країн у третьому кварталі 2022 року було зафіксовано зростання цін на нерухомість, незважаючи на всі скептичні прогнози з економіки. При цьому у 21 країні він виявився навіть двозначним.
дата публікації: 11.02.2023
дата оновлення: 12.02.2023
1764 переглядів
 

Популярні пропозиції від забудовників:

Читайте також інші новини даної теми

13/06
Військові, ветерани і медики можуть придбати житло у Львові та Києві зі знижкою 11%. Як це працює і що можна придбати
12/06
​Відкрито продажі в новому будинку ЖК «ЕКО-ДІМ на Надійній» у Львові
18/03
Головна меблева та будівельна виставка
28/02
Нові квартири у Львові за програмою єОселя. Кредитування від 3% річних на 20 років
25/09
Львів. Здано в експлуатацію 4-у чергу ЕКО-ДІМ на Тракті І

<path id="path10669" d="m6.61406 286.94607h2.646485c.3528648 0 .3528648-.5293 0-.5293h-2.65918c-.36556.0169-.34017.54622.0127.5293z" fill="#e1e5e6 data-original=" #c8d4d9"="">всі новини
 
Підписуйтесь та отримайте ПЕРШИМИ всі нові пропозиції від забудовників: