Ще кілька років тому «престижними» у Львові вважалися поверхи з 3-ього по 7-ий. Це відображалося навіть на ціні – квартири на цих поверхах були дорожчі, аніж на інших і різниця вартості квадратного метра могла сягати навіть 15%. Проте за останні кілька років, як відзначають експерти ринку нерухомості, тенденції міняються – і у виборі клієнтів, і в ціні. За допомогою експертів визначили, які фактори та в який спосіб впливають на вибір поверху квартири.
Як змінилася висотність житлових будинків
«Забудова одинаковими 10-поверхівками завершується, сьогодні у Львові будують набагато різноманітніше. Вже нормою для висотних будинків є 16, 20 і навіть 24 поверхи і в той самий час будується і чимало будинків малої поверховості – 3-7 поверхів, що позиціонуються як будинки клубного типу. Це також вносить корективи в пропозицію і попит, адже для таких різних типів немає одного правила умовного кращого поверху», - говорить Денис Шульга, співзасновник сайту «Енциклопедія новобудов».
При цьому, за його словами, міняється і якість будівництва, що дозволяє власникам квартир на верхніх поверхах бути впевненим за безпеку і комфорт точно так само, як і мешканцям будь-якого середнього поверху.
«Зараз люди шукають кращого забудовника, кращу локацію, якість і ціну. За наявності таких умов, верхні поверхи стали навіть цікавішими, бо забезпечують кращий вигляд, менше шуму міста і мають всі умови для комфорту,» - говорить Денис Шульга.
За спостереженням Микола Онуфрієнка, керівника відділу продажів компанії «Дуоком», яка займається нерухомістю як на первинному, так і вторинному ринку, останній час тенденція справді міняється.
«Зараз можна провести різницю хіба що між попитом старшого і молодшого покоління. Старші люди ще традиційно віддають перевагу середнім, ближче до нижчих поверхів, а для молоді поверх не є визначальним. Більше цікавить планування», - говорить Микола Онуфрієнко.
Комерційні та громадські простори
Перші поверхи свого часу, говорить він, вважалися незручними через низьку висоту, можливу сирість від підвалів та шум знадвору, уникнути якого було дуже важко.
«Квартири на перших поверхах в будинках зі зручним розміщенням були цікавими для тих, хто шукав приміщення для комерції, переводячи їх в нежитловий фонд з метою використання їх під офіс, магазин, стоматологію, гуртки», - говорить Микола Онуфрієнко.
За словами львівських девелоперів, на зміну пріоритетів поверховості справді впливає наявність громадсько-комерційної інфраструктури в самому будинку. Чим мультифункціональний будинок, тим попит між поверхами є більш рівномірний і навіть тяжіє до верхніх поверхів.
«Люди, знаючи, наприклад, що в нас заплановано магазини, сервіси дрібного ремонту, міні-пекарня, зручний хол під’їзду і приміщення для зберігання дитячих візків і велосипедів, більше цікавляться квартирами на верхніх поверхах», - говорять в девелоперській компанії ЛазурГруп, яка будує 16-поверховий будинок на Зеленій.
За словами представників компанії, такий сьогоднішній вибір вищої поверховості пояснюється комфортом, якого раніше не вистачало.
«Впливає навіть фактор мобільності всередині самого будинку - наприклад наявність двох ліфтів в одному будинку, які ми робимо в своєму будинку. Маючи поруч доступні сервіси, можливість спокійно залишити внизу габаритні речі, клієнт більше цікавиться плануванням квартири і тим, що можна додатково отримати», - говорять в ЛазурГруп.
В таких умовах, говорять в компанії, з’являються можливості використати всі переваги житла. Як, наприклад, експлуатований дах, зручність якого підвищує зручність, та відповідно попит квартир на верхніх поверхах.
Як міняється ціна
«Раніше, якщо люди обирали помешкання для особистого проживання, то це зазвичай були не перший і не останній поверх. Якщо ж купівля квартири розглядається як інвестиція, то основний критерій вибору – це ціна. Якщо наприклад, до нас звертаються з тим, щоб продати квартиру, то поверх не має настільки критично важливого значення. Важливіше, як вже говорив, є планування і стан квартири. Маємо запит на купівлю-продаж квартир на різних поверхах і працюємо з ними всіма. На первинному ринку з нульовим циклом є ще як стара практика націнки на умовно середні поверхи, але є і пропозиція одинакової вартості, що, напевно, більш зручно для клієнта», - говорить Микола Онуфрієнко з компанії Дуоком.
Девелопери пояснюють вирівнювання ціни справедливішим підходом до різних категорій мешканців. Як говорять в компанії ЛазурГруп, зараз вони запровадили принцип сталої прозорої ціни на квартири.
«Є різна аудиторія, яка обирає поверх в залежності від свого бачення і стилю життя. Людина може обрати собі той рівень квартири, який їй більше імпонує і не бачимо сенсу змушувати її шукати компроміс через різний рівень ціни», - говорять в компанії.
Як показує практика, сьогодні планування квартир стало більш різноманітним, говорить Денис Шульга з «Енциклопедії Новобудов».
«Верхні поверхи мають переваги за рахунок того, що вікна, лоджії і тераси тут більш практичні за рахунок інсоляції та оглядовості, але поки що на них не роблять додаткової націнки, хоча досвід інших країн говорить, що це рано чи пізно матиме свою додаткову ціну», - говорить Денис Шульга.
Планування верхніх поверхів, за його словами стає цікавішим та виграшнішим за рахунок панорамних вікон та одно- і кількарівневих пентхаусів різної площі на будь-який смак і можливості.